Dakota County

Dakota County is a Southeastern Metropolitan County along the Wisconsin border and was established on October 27, 1849 by the Territorial Legislature as one of the original nine counties. Dakota County is named after the Dakota people for whom Dakota means "alliance" or "league." Hastings has been the county seat since 1857 following Kaposia (1853-1854) and Mendota (1854-1857). Sources: Dakota County website. Minnesota Geographic Names, by Warren Upham (Minnesota Historical Society, 1969).

Notable candidates from Dakota County include:

  • Patricia Anderson (resident): Republican Auditor (2003-2007) and State Representative (2023-present)
  • Paul Holden Anderson (resident): Supreme Court Associate Justice (1994-2013)
  • Pierce Butler (born): U.S. Supreme Court Associate Justice (1923-1939)
  • Angie Craig (resident): DFL U.S. Representative (2019-present)
  • Ignatius Donnelly (resident): Lieutenant Governor (1860-1863), U.S. Representative (1863-1869), State Senator (1874-1879, 1891-1895), and State Representative (1887-1889, 1897-1899)
  • Carol Johnson (resident): DFL Minnesota Treasurer (1999-2003)
  • Fallon Kelly (resident): Supreme Court Associate Justice (1970-1980)
  • John Kline (resident): Republican U.S. Representative (2003-2017)
  • Tim Pawlenty (resident): Republican State Representative (1993-2003) and Governor (2003-2011)
  • Elmer J. Ryan (born, resident): Democratic U.S. Representative (1935-1941)
  • Albert Schaller (resident): Democratic State Senator (1895-1915) and Supreme Court Associate Justice (1915-1917)
  • Mae Schunk (resident): Reform Party Lieutenant Governor (1999-2003)
  • Henry H. Sibley (resident): Democratic Governor (1858-1860)
  • Charles F. Staples (born, resident): Republican State Representative (1893-1901) and Railroad and Warehouse Commissioner (1901-1914)
  • Harold E. Stassen (born, resident): Republican Governor (1939-1943)
  • Lori Swanson (resident): DFL Attorney General (2007-2019)
  • Edward J. Thye (resident): Republican Lieutenant Governor (1943), Governor (1943-1947), and U.S. Senator (1947-1959)
  • John Todd (born, resident): Supreme Court Associate Justice (1972-1985)


Minnesota Department of Transportation.

Legislative Districts

Congressional Districts
Starting Ending Districts
1858 1863 At-Large
1863 1883 CD 02
1883 1933 CD 03
1933 1935 At-Large
1935 1963 CD 02
1963 1983 CD 01, 02
1983 1993 CD 01, 03, 04
1993 2003 CD 01, 03, 04, 06
2003 2013 CD 02, 04
2013 2033 CD 02
Senate Districts
Starting Ending Districts
1858 1861 SD 03
1861 1872 SD 07
1872 1882 SD 20
1882 1891 SD 25
1891 1899 SD 24
1899 1915 SD 30
1915 1963 SD 20
1963 1967 SD 13
1967 1973 SD 06, 12
1973 1983 SD 24, 25, 52, 53, 67
1983 1993 SD 25, 36, 37, 38, 39
1993 2003 SD 25, 29, 36, 37, 38, 39, 41
2003 2013 SD 36, 37, 38, 39, 40, 57
2013 2023 SD 51, 52, 54, 56, 57, 58
2023 2033 SD 20, 41, 52, 53, 55, 56, 57, 58, 65
House Districts
Starting Ending Districts
1858 1861 HD 03
1861 1872 HD 07
1872 1882 HD 20
1882 1891 HD 25
1891 1899 HD 24
1899 1915 HD 30
1915 1963 HD 20
1963 1967 HD 13
1967 1973 HD 06A, 12A, 12B
1973 1983 HD 24A, 25A, 52A, 52B, 53A, 53B, 67A
1983 1993 HD 25A, 36B, 37A, 37B, 38A, 38B, 39A, 39B
1993 2003 HD 25A, 29A, 36A, 36B, 37A, 37B, 38A, 38B, 39A, 39B, 41B
2003 2013 HD 36A, 36B, 37A, 37B, 38A, 38B, 39A, 39B, 40A, 57A, 57B
2013 2023 HD 51A, 51B, 52A, 52B, 54A, 54B, 56A, 56B, 57A, 56B, 58A, 58B
2023 2033 HD 20A, 41B, 52A, 52B, 53A, 53B, 55A, 55B, 56A, 56B, 57A, 57B, 58A, 58B, 65B

Candidates

Candidate Birth county Residence county Elections
Ackley, G.F. Out of state Dakota 1863, State House, District 07, General (Democrat, Won)
Adams, Charles (C.P.) Adams Out of state Dakota 1882, U.S. House, District 03, General (Democrat, Lost)
Akin, Daniel F. (D.F.) Out of state Dakota 1898, State Senate, District 30, General (Midroad Populist, Lost)
1890, State House, District 24, General (Farmers' Alliance, Lost)
1888, State House, District 25, General (Democrat, Lost)
Akin, Patrick Dakota Dakota 1988, State Senate, District 37, Special Primary (Democratic-Farmer-Labor, Lost)
Albertson, Arthur (Art) Faribault Dakota 1976, State House, District 52B, General (Independent-Republican, Lost)
1976, State House, District 52B, Primary (Independent-Republican, Won)
Anderson, Bill Dakota Winona 1976, State House, District 34A, Primary (Independent-Republican, Lost)
Anderson, Patricia (Pat) Ramsey Dakota 2022, State House, District 33A, General (Republican, Won)
2018, State House, District 38B, General (Republican, Lost)
2010, Auditor, General (Republican, Lost)
2006, Auditor, General (Republican, Lost)
2002, Auditor, General (Republican, Won)
2002, Auditor, Primary (Republican, Won)
Anderson, Paul Holden Hennepin Dakota 2008, Supreme Court Associate Justice, General (Nonpartisan, Won)
2008, Supreme Court Associate Justice, Primary (Nonpartisan, Won)
2002, Supreme Court Associate Justice, General (Nonpartisan, Won)
2002, Supreme Court Associate Justice, Primary (Nonpartisan, Won)
1996, Supreme Court Associate Justice, General (Nonpartisan, Won)
Anderson, Diane Out of state Dakota 2012, State House, District 51A, General (Republican, Lost)
2012, State House, District 51A, Primary (Republican, Won)
2010, State House, District 38A, General (Republican, Won)
2008, State House, District 38A, General (Republican, Lost)
Arkley, Rhonda Out of state Dakota 2002, State Senate, District 37, General (Democratic-Farmer-Labor, Lost)
2002, State Senate, District 37, Primary (Democratic-Farmer-Labor, Won)